• Skaļās lasīšanas konkurss

  2019-03-11

  LASĪT? LASĪT! SKAĻI LASĪT!

  2017. gadā Latvijas Nacionālā bibliotēka valstī uzsāka projektu Skaļā lasīšana. Ideja aizgūta no Nīderlandes, kur Skaļās lasīšanaskonkursā piedalās 11-12 gadus veci 5.-6. klašu pusaudži, kas lasa savas iemīļotās grāmatas fragmentu. Pasākums Nīderlandē notiek 26 gadu garumā un pulcē ap miljonu lasītāju gadā.

  Arī Latvijā konkurss jau pirmajā gadā guva lielu atsaucību pasākumā piedalījās vairāk kā 7000 5.-6. klašu skolēnu. Šogad atsaucība ir vēl lielāka. Projekts notiek 4 kārtās. Bibliotēkas septembrī piesaka LNB Bērnu literatūras nodaļā dalību un skolēnu skaitu, tad sākas konkursi klasēs, seko skolas konkurss, kurā nosaka uzvarētājus, kas pārstāv skolu novadā. No novada tikai 1 dalībnieks dodas uz reģionālo konkursu(mūsu gadījumā uz Salaspils bibliotēku). Maijā LNB Ziedoņa zālē notiek Vislatvijas Skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls. Uzvarētājs kļūst par LNB Bērnu direktoru un saņem savai skolai ceļojošo balvu un citas vērtīgas dāvanas. Direktora pienākumos ietilpst dažādu prezentatīvu pasākumu apmeklēšana. Viens no konkursa atbalstītājiem ir Valsts Kultūrkapitāla fonds.

  Siguldas novadā šajā mācību gadā konkursā piedalījās 3 skolas : Siguldas 1.pamatskola, Allažu pamatskola un pilsētas vidusskola, kopā 12 dalībnieki. Tā kā tas ir bibliotēku projekts, tad novada konkursa fināls norisinājās Siguldas pilsētas bibliotēkā un skolēnu veikumu vērtēja bibliotēkas darbinieku žūrija.

  Siguldas 1.pamatskolu pārstāvēja Evita Mārtinsone, Ance Gulbe, Laura Ludviga, Dace Elizabete Stīpniece, Samanta Kalviņa, Paula Hamčanovska. Meitenes bija izvēlējušās fragmentus no pazīstamām grāmatām: Mazāraganiņa, Pasakas par ziediem, Nikijas dienasgrāmata, Sāļās pankūkas, Vakara pasakas lielām meitenēm, Polianna. Cīņa bija spraiga. Dalībnieki bija labi sagatavojušies, manuprāt, sniegums bija ļoti līdzīgs. Viena no mūsu skolas pārstāvēm - Dace Elizabete Stīpniece ieguva 3.vietu. Reģionālajā konkursā novadu pārstāvēs Allažu pamatskolas audzēkne.

  Projekts ir lielisks un iedvesmojošs, un guvis atsaucību latviešu valodas un literatūras skolotāju un bibliotekāru vidū. Tas pilnveido skolēnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu grāmatu, sekmē interesi par lasīšanu un grāmatām, veicina lasītprieku un māca novērtēt biedru veikumu. Konkursus skolas mērogā var organizēt arī starp citām klasēm, ne tikai kā republikānisko 5.-6.klašu konkursu. Bērni klasēs izteiksmīgi un skaisti lasa grāmatas fragmentu, aizraujoši izstāsta īsu grāmatas sižetu ar mērķi radīt klausītājos vēlmi grāmatu izlasīt. Klasesbiedri un skolotāji, bibliotekāri pēc Skaļās lasīšanas konkursa kritērijiem vērtē sniegumu. Konkurss turpinās starp klasēm. Par darbu skolēni saņem arī vērtējumu sekmju žurnālā.

  Republikāniskais 5.-6.klašu Skaļās lasīšanas konkurss ir uzņēmis apgriezienus. Cerams, ka nākamgad tam pievienosies arī pārējās Siguldas novada skolas. Tad tas varētu būt tik nopietns novada pasākums, kas izietu ārpus bibliotēku sienām un kļūtu slavens kā Skatuves runas konkurss, kur skolēnu sniegumu vērtē kompetenta žūrija.

  Ligita Valaine, Siguldas 1.pamatskolas bibliotekāre